Slow Triathlon - rauhoitu luonnossa liikkuen

Slow Triathlon - rauhoitu luonnossa liikkuen

Möhkön Manta
Koulurannantie 3 a, 82980 Möhkö
Koitajoki tarjoaa kauniin ympäristön jokiretkelle
Jokivene Lily Koitajoella
Osa matkasta taitetaan pyöräillen
Vaeltaessa on aikaa myös pysähtyä
Petkeljärven kansallispuistossa on hienot vaellusmaastot
Hyvä ruoka on tärkeä osa retkeä
Koitajoki tarjoaa kauniin ympäristön jokiretkelle
Jokivene Lily Koitajoella
Osa matkasta taitetaan pyöräillen
Vaeltaessa on aikaa myös pysähtyä
Petkeljärven kansallispuistossa on hienot vaellusmaastot
Hyvä ruoka on tärkeä osa retkeä

Min 6 hlö
Max 20 hlö

Kisaile itsesi ja ryhmäsi kanssa.  Osaatteko edetä hissukseen?  

Maltatteko pysähtyä tutkimaan, miten Koitajoessa asuvan majavan pesä heijastuu veden pintaan? Miltä kuulostaa hiljaisuus keskellä jääkauden suunnattomien voimien muokkaamia Petkeljärven harjuja? Miten polkimet kuljettavat kiireisen mielen tyyneyteen?  

Retken aluksi kokoonnutaan Mantan Majatalolle, missä nautimme tervetulokahvit suolaisella kahvileivällä.  Saatte tarvittavat tiedot ja varusteet - ja päivä voi alkaa. 

1.etappi: VESI

Siirrymme jokiveneellä Möhköstä Petkeljärven kansallispuistoon.  Lapin lohijoissa ja kirkkoveneinä palvelleet jokiveneet kuljettavat teidät Koitajoen jokimaisemiin ja Nuorajärven selille - antaen arkisten ajatusten lipua johonkin kauas pois.

2.etappi: METSÄ

Petkeljärvellä tutustumme kansallispuistoon ja teemme vaelluksen harjupoluilla - jääkauden jäljillä ja sodan aikaisilla taistelutantereilla. Tulistelutuvalla nautimme makoisan maastolounaan ja viivähdämme hetken nuotiotulen äärellä yhdessä tarinoiden.

3.etappi: LIIKE

Paluumatka tehdään pyöräillen, luonnon kauneudesta nauttien, kaikessa rauhassa, ilman kiirettä.

Möhkössä Mantan Majatalolla kokoamme yhteen päivän annin ja nautimme kahvit makean kahvileivän kera.

Kaikki retkemme toteutetaan täyden palvelun periaatteella, Mantan Luontopalvelujen oppaiden johdolla. Jokiveneemme – Koitajoelle Lemmenjoelta muuttanut Lily ja entisessä elämässään kirkkoveneenä palvellut Senni -  ovat lainmukaisesti varusteltuja, vakuutettuja ja niitä ohjaa pätevöitynyt kippari.

Lähtö ja paluu: Möhkön kylä, Mantan Majatalo

Kenelle: 6-20 hengen ryhmät

Kesto: 7-8 h

Retken hinta:
145,00 €/ hlö ryhmäkoon ollessa 6-12 hlö, käytössä yksi vene.
125,00 €/ hlö ryhmäkoon ollessa 13-20 hlö, käytössä kaksi venettä.
Suuremmat ja pienemmät ryhmät eri sopimuksella.

Ajankohta: Slow Triathlon ovat toteutettavissa kesä-syyskuussa. Sääolosuhteet voivat tuoda muutoksia ohjelmiin ja niiden aikatauluihin. Retki toteutetaan tilauksesta pienryhmille.

Varusteet: Sään mukaiset vaatteet ja maastossa liikkumiseen soveltuvat jalkineet. Me huolehdimme kaikesta muusta, kuten sadeviitoista, pelastus- tai veneilyliiveistä tai sään niin vaatiessa myös lämpimistä talvivarusteista.

Oheispalvelut: Majoittuminen, saunominen, ruokailupalvelut illallisista aamiaisiin, vierailu Möhkön ruukilla, vierailu Öykkösenvaaran sotahistoriallisella alueella, Metsämieli-harjoitteet, kädentaitoja luonnossa -kokonaisuudet. Tai sisällytä mukaan yrityksen omaa ohjelmaa – kootaan yhdessä sopiva, rentouttava paketti!  

Lisätiedot ja varaukset:
Mantan Luontopalvelut

p.040 8616 373

mohkonmanta@luukku.com

Avaa tulostettava esite

TILAUSRETKI. 145,00 €/ hlö ryhmäkoon ollessa 6-12 hlö, käytössä yksi vene. 125,00 €/ hlö ryhmäkoon ollessa 13-20 hlö, käytössä kaksi venettä. Suuremmat ja pienemmät ryhmät eri sopimuksella.

Toukokuu 2025
Vk Ma Ti Ke To Pe La Su
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
Saatavilla Ei saatavilla Valittu
Tarkista kenttä
Möhkön Manta
Koulurannantie 3 a, 82980 Möhkö

Katso myös nämä

Jokivene Koitajoella.

Kokan kohinaa – jokiveneretket

25€ / hlö. Lapset alle 15-v. 12,50 €/ hlö.
Näe ja koe ikiaikainen Koitajoki ja Nuorajärvi jokiveneestä käsin.
Sijainti Möhkö
Varaa
Suunnistusseikkailu on hyvä aloittaa lämmittelyllä.

Möhkön selviytyjät - suunnistusseikkailu

TILAUSPALVELU. Alkaen 32,50 €/ hlö ryhmäkoon ollessa 8-30 hlö. Suuremmat ja pienemmät ryhmät eri sopimuksella. Sisältää ohjelman opastuksineen, varusteineen ja välineineen, vastuuvakuutuksen ja alv:n 24 %.
Ota haaste vastaan ja heittäydy mukaan suunnistusseikkailuun yhdessä ryhmäsi kanssa. Pakatkaa reppuihin mukaan...
Sijainti Möhkö
Varaa
maastopyörä

Mantan Luontopalveluiden vuokrapyörät

2-4h 30 €, 8h 40 €, vrk 50 €, 2vrk 65 €
Mantan Luontopalveluiden vuokrapyörillä liikut vaivattomasti niin teillä kuin poluillakin.
Sijainti Möhkö
Varaa